Siyasi tutsak Abdullayev kardeşlerin bulundukları yer belli oldu

Haberler
Anife Bilal
19 Şubat 2020, 18:57
Anife Bilal
19 Şubat 2020, 18:57

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanarak mahkum edilen siyasi tutsaklar Kırım Tatarları Uzeir ve Teymur Abdullayev’in Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’daki bir tutukevine sevk edildiği bildirildi.

Abdullayev kardeşlerin annesi Dilara Abdullayeva sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Oğullarımın Başkurdistan’a sevk edildiğini öğrendim. Bugün onlar Ufa’daki tutukevinde bulunuyorlar. Orada kaç gün tutulacaklar belli değil fakat dün (18 Şubat 2020) Ufa’ya getirildikleri ve tutukevinde bulundukları belli.” diye belirtti.

Dilara Abdullayev’a oğullarının daha sonra Başkurdistan’daki cezaevine yerleştirileceklerini ama sevkin ne zaman gerçekleştirileceğinin belli olmadığını ifade etti.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.