Rusya, Kırım ve Karadeniz'in bir kısmını uçuşlara kapattı

Haberler
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 18:14
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 18:14

Rusya, işgal altında bulunan Kırım ve Karadeniz’in bir bölümünü geçici olarak uçuşlara kapattı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, kısıtlamaların 20-24 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi.

İşgalci Rusya, geçici olarak Kırım ve Karadeniz’in bir bölümünü uçuşlara kapattığını açıkladı. Havacılar için ikaz mesajlarının yayımlandığı NOTAM sistemindeki bildiride, 20-24 Nisan 2021 tarihleri arasında Kırım kıyısını ve Karadeniz’in uluslararası sularının bir bölümünü uçuşlar için “tehlikeli” olarak belirtildi. 

Rusya Federasyonu, 15 Nisan’da askeri tatbikat bahanesi ile Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz’in bir kısmını 2021 Ekim ayına kadar kapatacağını açıklamıştı. Rusya’nın kapatma kararı üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullanmıştı.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.

24 RUS ÇIKARTMA GEMİSİ KARADENİZDE

Daha önce, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da taarruz grubu oluşturduğunu bildirdi. Şu an Karadeniz’de Rusya’ya ait 11 büyük çıkartma gemisi ile 13 çıkartma botu olmak üzere toplamda 24 çıkartma gemisinin bulunduğu ifade edildi.