Rus işgalcileri Kırım Tatar işbirlikçilerine Kırım’dan ayrılma talimatı verdi

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 15:26
qha muhabir
11 Mart 2022, 15:26

Rus işgali altındaki Kırım’da, Rusya yanlısı Kırım Tatar işbirlikçileri, Rus işgalcilerden Kırım’dan ayrılma talimatı aldı. İşgalci yönetime yakın kişilerden, Kırım’daki mülklerini elden çıkararak Rusya’nın tercihen Müslümanların çok yaşadığı bölgelere taşınmaları istendi. Kırım’ın Yeniden Entegrasyonu adlı araştırma kuruluşunun aktardığına göre bu, Rusya’nın Kırım Tatarlarını yeni bir sürgüne göndermesinin hazırlıkları olarak değerlendiriliyor. Rusya’nın, bölgeyi boşaltma gerekçesi uydurmak için de yakın zamanda bir yapay “terör saldırısı” gerçekleştirebileceği belirtildi.

Kırım’ın Yeniden Entegrasyonu adlı araştırma kuruluşu, Rus gizli servisinin, işgal altında bulunan Kırım’daki az sayıda olan Rusya yanlısı Kırım Tatarlarından işgalci yönetime yakın kişilere, Kırım’daki mülklerini elden çıkararak Rusya’nın tercihen Müslümanların çok yaşadığı bölgelerine taşınmalarının istendiğini duyurdu. Öte yandan kuruluşun haberinde, son iki yıldır işgal altındaki Kırım’da, işgalciler tarafından Kırım Tatarlarına yönelik yapılan ırk ayrımcılığına dikkat çekilerek, işgalci devletin yerli halka yönelik zulümlerinin barız uygulamalarına dikkat çekiliyor. Ayrıca, Rus işgalci yönetimi ile iş birliği yoluna giden, orada kilit olmasa da bazı pozisyonlar alan ve saldırgan devlet tarafından kontrol edilen bazı “sivil kuruluşların” başındaki az sayıda Kırım Tatarları üzerine odaklanılıyor.

İŞGALCİLERDEN “KIRIM’DAN AYRILIN” ÇAĞRISI

Kırım’ın Yeniden Entegrasyonunun elde ettiği bilgilere göre Şubat 2022’nin sonunda, Rus işgalcilere yakın olan bazı Kırım Tatarı işbirlikçiler, Rus özel servisi tarafından, uydurma gerekçelerle yarımadayı hemen terk etmeleri ve Rusya’da, tercihen Müslüman bölgelerinde kalmaları için resmi olmayan bir talimat aldı.

Öte yandan bu kişilerden kesinlikle “panik yapmamaları” talep edildi ve Kırım’daki mülklerini ve gayrimenkullerini satmamaları, ancak işgalcilerin özel servisleri tarafından kontrol edilen ve Kırım Tatarı olmayan diğer kişilere gizlice vekaletname vermeleri söylendi.

KIRIM’DA YENİ BİR SÜRGÜN VE KİTLESEL CEZALANDIRMA HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?

İşgalcilerin bu eylemleri, Rusya’nın; Kırım Tatar halkını Kırım’dan sürgün etmeye ve kitlesel cezalandırmaya hazırlığı olarak değerlendiriliyor.

GEREKÇE OLARAK YAPAY “TERÖR SALDIRISI” OLUŞTURABİLİR

Ayrıca işgalcilerin bölgedeki söz konusu “tahliyesinin” resmi gerekçesi olarak da, insani kayıplara yol açacak büyük ölçekli bir yapay “terör saldırısı” planlamış olduğu ileri sürülüyor.

UKRAYNA’NIN TAM İŞGALİNDEN SONRAYA PLANLANMIŞTI

İşgalcilerin özel servislerinin ilgili operasyonları, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlatılan tam işgal saldırıları başarılı olsaydı, bunun iki veya üç hafta sonrasına planlanmıştı.