Rusya, Kırım'a 50'den fazla savaş uçağı yolladı

Haberler
Anife Bilal
17 Nisan 2021, 16:24
Anife Bilal
17 Nisan 2021, 16:24

İşgalci Rusya Kırım’daki askeri varlığını artırmaya sürdürüyor. Rus ordusunun, işgal altındaki yarımadaya 50’den fazla saldırı uçağı sevk ettiği bildirildi.

Rusya Güney Askeri Bölgesi basın servisinden yapılan açıklamada, Rusya’nın Stavropol bölgesinden işgal edilen Kırım Yarımadası’na 50’den fazla savaş uçağının sevk edildiğini duyuruldu.

Açıklamada Kırım’a sevkedilen uçaklar arasında  Su-24M, Su-25SM ve SU-34 bombardıman uçakları ayrıca Su-27SM, Su-30SM avcı uçaklarının yer aldığı belirtildi.

RUSYA KIRIM’A ASKERİ YIĞINAĞI SÜRDÜRÜYOR

Daha önce Rusya’nın, 2008 Güney Osetya Savaşı’na ve 2014 yılında Donbas’taki çatışmalara katılan birliklerin işgal altındaki Kırım’a sevk edildiğini bildirilmişti.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE KARADENİZ’İN BİR KISMINI GEMİLERE KAPATTI

Bilindiği üzere, Rusya Federasyonunun askeri tatbikat bahanesi ile Karadeniz’in bir kısmını 19 Nisan’dan başlayarak 2021 Ekim ayına kadar yabancı devletlerin gemileri için kapatacağını açıkladı. Rusya’nın kapatma kararını kınayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Rusya Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etmek için uluslararası hukukun norm ve ilkelerini ihlal eden bir başka girişimdir.” ifadelerini kullandı.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın servisinin dün yaptığı açıklamada, Hazar Denizi Filosuna ait 15 savaş gemisinin Karadeniz’e gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, savaş gemileri, Rus askeri güçlerinin denetiminde Karadeniz’e gönderildi.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.