Rusya'da Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemleri yapıldı

Güncel
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 13:31
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 13:31

Rusya’nın başkenti Moskova’da, 30 Eylül 2020 tarihinde “Strateji 30” girişimi aktivistleri, Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenledi.

Uzun bir süredir her ayın 30’unda eylem düzenleyen aktivistler, Rus mahkemesinin, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan 7 Kırım Tatarı (İkinci Bahçesaray Grubu) hakkında aldığı ağır hapis cezalarına dikkat çekti.

KIRIM TATARLARINA DESTEK EYLEMİ

Krım.Realii’ye eylem açıklama yapan aktivist Vera Lavreşina, “Güya yanlış inanç, inançla ilgili yaptıkları sözde yanlış sohbetler yüzünden cezalandırıldılar. Bu davalar ne kadar korkunç bir ortamda yaşadığımızın bir kanıtı. Şimdilik biz insanların sistem tarafından ezilmesini engellemek için hiçbir şey yapamıyoruz. Tek çare internet aracılığıyla bu davalara dikkat çekmektir. Bu şekilde siyasi tutsakların serbest bırakılması sürecini hızlandıracağımızı ümit ediyoruz. Belki de rejimin düşüşünü de hızlandırırız.” dedi.

Стратегия-30.30.09.2020. Москва. Часть 2

Опубліковано Ольгицою Вишневецькою Середа, 30 вересня 2020 р.

İKİNCİ BAHÇESARAY GRUBU DAVASI: 7 KIRIM TATARINA TOPLAM 110 YIL HAPİS CEZASI!

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’nun son duruşması 16 Eylül 2020 tarihinde Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 8 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi Ernes Ametov hakkında aldığı kararını açıklarken gizli tanıkların verdiği ifadelere göre Ametov’un Hizb-ut Tahrir üyesi olduğunu ispatlandığını belirtti. Öte yandan mahkeme Ametov’un “örgütteki faaliyetlerine son verdiğinin kanıtlandığını” kaydederek beraatine karar verildiğini ifade edildi.

Bununla birlikte Rus mahkemesi, güya “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov’u 19 yıl hapis cezasına, Memet Belalov’u 18 yıl hapis cezasına, Timur İbragimov’u da 17 yıl hapis cezasına çarptırdı.Ayrıca, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 13, Server Mustafayev’i 14, Seyran Saliyev’i 16, Edem Smailov’u 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN TUTUKLANMIŞTI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı. 6 Kırım Tatarı da evlerinde yapılan aramalardan sonra alıkonuldu.

MUSTAFAYEV VE SMAİLOV İSE MART 2018’DEN BERİ ALIKONULUYOR

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev ve Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine aramalar yapıldı. Aramalardan sonra iki Kırım Tatarı alıkonuldu.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.