Rusya, 6 ay içinde işgal altındaki Kırım'da 20 tatbikat gerçekleştirdi

Haberler
Anife Bilal
27 Temmuz 2021, 14:43
Anife Bilal
27 Temmuz 2021, 14:43

İşgalci Rusya, uluslararası hukuku görmezden gelerek, işgal altına aldığı Kırım’da yasa dışı askeri tatbikatlar düzenlemeye devam ediyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, işgalcilerin 2021 yılının ilk 6 ayı içinde yarımadada 20 yasa dışı tatbikat düzenlediğini bildirdi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, işgalci devlet Rusya’nın 2021 yılının ocak-haziran ayları arasında, Kırım’da 23 bin 850 askerin katılımıyla 20 yasa dışı tatbikat düzenlediğini anlattı. Dom televizyon kanalında, dün yayımlanan bir programa konuk olarak katılan Bariyev, “Bizim hesaplarımıza göre, Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında Rus yönetimi, işgal altındaki Kırım’da 20 tatbikat düzenledi. Tatbikatlara toplamda 23 bin 850 asker, bin 900’den fazla özel askeri teçhizat katıldı. Belki asker ve teçhizat sayısı daha fazlaydı. Ama kendi kaynaklarımıza dayanarak hazırladığımız raporlarımızda kaydedebildiğimiz sayıları belirtiyoruz.” diye anlattı.

İŞGALCİ DEVLET YERLİ HALKIN TEMSİL ORGANINI YASAKLADI

Kırım’ın askerileştirilme durumunun yerli halkların durumuyla bağlantılı olduğunun altını çizen Bariyev, “Yerli Halklar Sözleşmesine göre, yerli halkların yaşadığı topraklarda silahlı birliklerin veya askeri birliklerin varlığı, her şeyden önce, yerli halklarla ve onların temsilci organları ile kararlaştırılmalıdır. Öte yandan işgalciler bunu yapmamakla birlikte yerli halkın temsilci organı Kırım Tatar Milli Meclisini yasaklıyorlar.” dedi.

KIRIM’DAKİ İHLALLER HER FIRSATTA ANLATILMALI

İşgal altında bulunan Kırım’daki ihlallerin tüm uluslararası platformalarda anlatılması gerektiğini vurgulayan Bariyev, “Bu konu hakkında sürekli konuşmalıyız. Ortak ülkeleri, bu ülkelerdeki siyasetçileri bilgilendirmeliyiz. Çünkü ülkelerdeki parlamentolar, siyasetçiler devamlı değişiyor. Bu siyasetçilere doğru bilgiler ulaştırılmalı. Bundan dolayı biz sistematik olarak söz konusu ihlalleri anlatmalıyız ve onların artmaya devam ettiğine dikkat çekmeliyiz.” diye kaydetti.