Rüstem Umerov, yerli halklar yasa tasarısına destek verme çağrısında bulundu

Haberler
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 18:19
Anife Bilal
03 Mayıs 2021, 18:19

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Parlamentoyu Ukrayna’nın yerli halklarına dair yasa tasarısına destek vermeye davet etti. Umerov, “Kırım Tatar halkı için bu çok gerekli ve önemli bir işaret. Devletin onlara destek verdiğinin işareti.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, bugün Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda konuşma yaptı. Ukrayna milletvekillerine seslenen Umerov, Ukrayna’nın yerli halklarına dair yasa tasarısını kabul etme çağrısında bulundu. Umerov, Kırım Tatar halkı için ilgili yasa tasarısının önemine dikkat çekerek, “Kırım Tatar halkı için bu çok gerekli ve önemli bir işaret. Devletin onlara destek verdiğinin işareti. Ukrayna için ise bu yasa Kırım’ın işgalden kurtarılması devlet stratejisinin bir adımı.” diye vurguladı.

UKRAYNA ANAYASASINDAN ALINTI YAPTI

Kendi dil, adet ve kültürüne sahip olan yerli halkları korumanın, Ukrayna’nın görevi olduğunun altını çizen Umerov, “Konuşmama anayasadan bir alıntıyla başlamak istiyorum: ‘Devlet, Ukrayna ulusunun ve tarihi bilincinin sağlamlaşması ile gelişmesini, gelenek ve kültürünün gelişmesini ayrıca Ukrayna’daki tüm yerli halkların ve ulusal azınlıkların etnik, kültürel, dil ve dini kimliklerinin gelişimini teşvik etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM TATARLARI, UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK YERLİ HALKI”

Kırım Tatar halkının, Ukrayna’nın en büyük yerli halkı olduğunu belirten Umerov, “Yaklaşık 350 bin Kırım Tatarı şu an Kırım’da yaşıyor. On binlerce Kırım Tatarı, Rusya’nın baskıları yüzünden Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı. Ayrıca yaklaşık 100 bine yakın Kırım Tatarı hala çoğunlukla Orta Asya olmak üzere sürgün yerlerinde yaşamaya devam ediyor.” diye konuştu.

“YASANIN KABULÜ GÜÇLÜ BİR İŞARETTİR”

Ukrayna Parlamentosunun 2014 yılında Ukrayna devletinin bir parçası olarak Kırım Tatar halkının haklarının güvence altına alınması ile ilgili bir bildiri kabul ettiğini hatırlatan milletvekili, “Şimdi ise Ukrayna yerli halklarının kolektif haklarını korumak için bir sonraki en önemli adım: kanunun kabul edilmesidir. Umarım, parlamento bu dönem gerçekten tarihi olan bu kararı kabul eder. Kırım Tatar halkı için bu çok gerekli ve önemli bir işarettir. Devletin onlara destek verdiğinin işaretidir. Ukrayna için ise bu yasa; Kırım’ın işgalden kurtarılması, devlet stratejisinin bir adımıdır. Uluslararası toplum için ise bu tüm Ukrayna halkının birlik olduğunu gösteren güçlü bir işarettir.” dedi.