Rüstem Umerov: Kırım serbest ekonomi bölgesi yasası yürürlükten kalkmalı

Haberler
Anife Bilal
04 Haziran 2021, 19:22
Anife Bilal
04 Haziran 2021, 19:22

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Parlamentoya seslenerek “Kırım” serbest ekonomi bölgesini kaldırma çağrısında bulundu. Umerov yaptığı konuşmada, “Dünyaya devamlı olarak, Ukrayna’nın sadece yardım istemediğini, aynı zamanda yarımadayı işgalden kurtarmak için önemli adımlar attığını göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, bugün Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Ukrayna milletvekillerine seslenen Umerov, Kırım’ın sekiz yıldır işgal altında olduğunu ve Kırım serbest ekonomi bölgesinin yürürlükte olduğunu belirterek, “Bu demek ki Ukrayna, sekiz yıldır işgalci devlet ile imtiyazlı bir çalışma koşulu yaratıyor.” diye vurguladı.

UMEROV: NEDEN SÖZ KONUSU YASA HALA YÜRÜRLÜKTE?

Ukrayna Bakanlar Kurulunun, 2015 yılında, Kırım’ın Ukrayna egemenliğine dönene kadar yarımada ile ticaret yapmayı yasakladığını hatırlatan Umerov, “O zaman neden Kırım’da serbest ekonomi bölgesini oluşturan söz konusu yasa hala yürürlükte? Biz kendi ellerimizle işgalcilere sponsorluk yapacak fırsatlar yaratıyoruz. ‘Kırım Ukrayna’dır’ diyoruz. Fakat Kırım’da ikamet eden Ukrayna vatandaşlarına neredeyse yabancı vatandaş muamelesi yapıyoruz.” dedi.

“UKRAYNA’NIN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIĞINI GÖSTERMELİYİZ”

Kırım’da ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının bir dizi bürokratik engel ile karşılaştığını belirten milletvekili, “Kırım serbest ekonomi bölgesi kaldırılmalıdır! Kırım serbest ekonomi bölgesinin kaldırılması ve Kırım Platformu yasa paketinin kabul edilmesi, uluslararası ortaklarımız için güçlü bir sinyal olacaktır. Dünyaya devamlı olarak Ukrayna’nın sadece yardım istemediğini, aynı zamanda yarımadayı işgalden kurtarmak için önemli adımlar attığını göstermeliyiz. Bu yasa yürürlükten kalkmalıdır!” diye konuştu.

“YASA OLİGARKLARA PARA AKLAMAYA YARDIM EDİYOR”

Bilindiği üzere, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, ilgili yasanın yürürlükten kalkması gerektiğini belirtirken, “Kırım” serbest ekonomik bölgesinin bir dizi Ukraynalı oligarka kara para aklama konusunda yardım ettiğini ifade etmişti. Ayrıca Çubarov söz konusu yasanın bir dizi Ukrayna vatandaşının temel haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

“KIRIM” SERBEST TİCARET BÖLGESİ

“Kırım” serbest ticaret bölgesi, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında (Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kenti) 12 Ağustos 2014 tarihli 1636-VII sayılı “‘Kırım’ serbest ekonomik bölgesinin oluşturulması ve geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında ekonomik faaliyetlerin uygulanmasının özellikleri hakkında” başlıklı yasayla oluşturuldu. 27 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren yasanın 10 yıl yürürlükte kalması öngörülüyor.