Rüstem Umerov: Edem Semedlâyev’in serbest bırakılmasını talep ediyoruz

Haberler
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 14:01
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 14:01

Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, işgalcilerin, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev hakkında aldığı kararı kınadı. Umerov, Semedlâyev’in Kırımlı siyasi tutsakları savunduğu için baskıya uğradığını belirtti.

Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, işgalci mahkemenin Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev hakkında aldığı 12 gün tutuklama cezası kararını doğrudan avukatın mesleki faaliyetleriyle bağlantılı olduğunu ifade etti. Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’in işgalciler tarafından siyasi güdümlü davalar çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarlarını savunan avukatlardan biri olduğunu belirten Umerov, “Edem Semedlâyev’in serbest bırakılmasını ve Kırım Tatarlarına, siyasi görüşleri ve sivil tutumları nedeniyle uygulanan baskılara son verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Rusya’nın yarımadada işlediği suçlar nedeniyle mutlaka cezalandırılacağını vurgulayan Umerov, “İşgalcileri mümkün olan en kısa sürede adalete teslim etmek için her gün çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

İŞGALCİ POLİSTEN AVUKATA İKİ SUÇLAMA

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.

Sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Ekim 2021 tarihinde, avukat Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme, tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.