Rüstem Umerov: 1944 yılında kanlı Sovyet rejiminden zarar gören herkesi hatırlıyoruz

Güncel
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 10:26
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 10:26

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Umerov, Sovyet rejiminin anavatanlarından kopardığı Kırım Tatarlarını rahmetle andı.

Bugün, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 77. yıl dönümü kaydediliyor. Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, bugün kaydedilen 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Yaklaşık 50 yıl Kırım Tatar halkı anavatanları Kırım’a dönebileceği gün için mücadele etti. İşgalin 8. yılında da Kırım Tatarları yine vatanları için mücadele etmek zorundalar. Gerçek her zaman kendi topraklarını koruyan insanların tarafında. 1944 yılında kanlı Sovyet rejiminden zarar gören herkesi hatırlıyoruz. Ayrıca Rusya’nın topraklarımızı terk etmesini ve Kırım Tatarlarının evlerine dönmesini sağlamak için birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.