En büyük Rusça-Kırım Tatarca sözlüğün 3. cildi yayımlandı

Güncel
Anife Bilal
26 Mart 2019, 14:00
Anife Bilal
26 Mart 2019, 14:00

Kırım Tatar bilim adamı, eğitimci birçok ders kitabı ve sözlüğün yazarı Seyran Üseinov’un hazırladığı en büyük Rusça-Kırım Tatarca sözlüğünün üçüncü cildi yayımlandı.

Seyran Üseinov hayattayken sözlüğünün 2 cildini yayımlamıştı. Haziran ayında vefat eden Kırım Tatar bilim adamının yarıda kalan işini oğlu Dilaver Üseinov devam ettirdi.

Sözlüğün üçüncü cildi N harfinden O harfine kadar 40 bin kelimeden oluşuyor. Sözlükte her kelimeye bir açıklama eşlik ediyor. Sözlüğün 3. cildi Hatice Nurlayeva ile Alime Smailova’nın finansal desteğiyle 300 adet olarak basıldı.

Daha önce sözlükte yer alan bilgileri yaklaşık 50 yıldır topladığını belirten Seyran Üseinov, hazırladığı sözlüğün Kırım Tatar dilini yeniden canlandırmaya yardımcı olacağını ifade etmişti.

Увидел свет 3-й том самого большого русско-крымскотатарского словаря

Издан 3-й том самого большого русско-крымскотатарского словаря. Он был подготовлен крымским педагогом, языковедом и лексикографом Сейраном Усеиновым. При жизни он успел издать только 2 тома. Дело отца продолжил его сын – Дилявер Усеинов. В 3-й том вошло около 40 тысяч слов от буквы «Н» до буквы «О» – к каждому из них прилагается словарная статья.

Опубліковано Crimean Tatars Понеділок, 25 березня 2019 р.

Sözlüğün ilk cildi Şubat 2018’de, ikinci cildi ise 19 Mart’ta Üseinov doğum gününde yayınlanmıştı. Üç ay sonra, 28 Haziran 2018 tarihinde Seyran Useinov vefat etti.

Birçok Kırım Tatarca sözlük ve ders kitabının yazarı olan dilbilimci  Seyran Useniov, 19 Mart 1938’de Aluşta’nın Körbek köyünde dünyaya gelmişti. Sürgünün ardından Kırım Tatar diline dair önemli çalışmalara imza atmıştı.

Useinov özellikle 2009 yılında hazırladığı üç ciltlik Rusça – Kırım Tatarca sözlüğü başta olmak üzere yayınladığı pek çok sözlükle tanınıyordu.