Rus temyiz mahkemesi, Ukraynalı aktivistin hapis cezasını onadı

Haberler
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 19:42
Anife Bilal
17 Mayıs 2021, 19:42

Rusya Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesinde, Ukraynalı siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun temyiz davası görüldü. Temyiz mahkemesi savunmanın itirazını reddederek daha önceki mahkemenin aldığı kararı onadı.

Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesinde bugün, işgalcilerin düzmece suçlamaları nedeniyle 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun temyiz davası görüldü. Avukat Nazim Şeyhmambetov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, temyiz mahkemesinin daha önceki mahkemenin aldığı 5 yıl hapis cezası kararını onadığını aktardı. Ayrıca avukat, iddia makamının, verilen cezayı 11 yıla çıkarma talebinin de reddedildiğini açıkladı.

Avukat, Ukraynalı aktivistin yakın zamanda Rus cezaevlerinden birine sevk edilmesinin beklendiğini ancak tam olarak nereye gönderileceğinin şimdilik belli olmadığını belirtti.

OLEG PRIHODKO DAVASI

Rus işgali altındaki Kırım’da FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prıhodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü. Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prıhodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Rus mahkemesi, 3 Mart 2021 tarihinde Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko hakkında aldığı kararı açıkladı. Düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan aktivist, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.