Rus savcı, Ukraynalı aktivist için talep ettiği cezayı açıkladı

Haberler
Anife Bilal
16 Aralık 2020, 20:25
Anife Bilal
16 Aralık 2020, 20:25

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde, 16 Aralık 2020 tarihinde yapılan duruşmada, işgalcilerin kurmaca suçlamalarla yasa dışı bir şekilde alıkonulan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko için istenilen sözde hapis cezası açıklandı.

Rus savcı, bugün yapılan duruşmada Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko hakkında talep ettiği hapis cezasını açıkladı. Avukat Nazim Şeyşmambetov’un açıklamasına göre, savcı Prihodko için 11 yıl hapis ve 200 bin ruble para cezası talep etti.

PRIHODKO DAVASI

Rus işgali altındaki Kırım’da FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prıhodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prıhodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.