Rus savcı, Kırım Tatar siyasi tutsak Zekirya Muratov için talep ettiği cezayı açıkladı

Haberler
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 11:08
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 11:08

Rusya Federasyonu Rostov-na-Donu şehrinde Rus savcı, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan siyasi tutsak Zekirya Muratov hakkında talep ettiği cezayı açıkladı.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesinde, dün, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Zekirya Muratov’un davası görüldü. Duruşmada Rus savcı, mahkemeden 65 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Zekirya Muratov’un 12 yıl hapis cezasına mahkum edilmesini talep etti. 65 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Zekirya Muratov’un kalp ve yüksek tansiyon hastalığı bulunuyor.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenlemişti. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonulmuştu. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı almıştı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlamıştı.

Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 26 Kasım 2020 tarihinde yapılan duruşmada, işgalciler tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatarları; İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov ve Zekirya Muratov’un tutukluluk sürelerini uzatma kararı almıştı. İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov’un tutukluluk süreleri 2 Mart 2021 tarihine kadar uzatılırken, Zekirya Muratov’un tutukluluk süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.