Rus medyası, Putin'i rezil etti: Kırım'ın işgaline Donbas'ı gerekçe gösterdiler!

Haberler
Anife Bilal
15 Mart 2021, 14:31
Anife Bilal
15 Mart 2021, 14:31

Rus propaganda televizyon kanalı Rossiya-1, Kırım’ın işgalinin 7. yıl dönümü dolayısıyla yeni bir propaganda belgeseli hazırladı. Belgeselde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güya kendisinin öngördüğü ama aslında 2014 yılında Kremlin’in sebep olduğu Donbas’taki olayların Kırım’da da yaşanmaması için “ilhak” ettiklerini ileri sürdü. Ancak Donbas’taki olaylar, Kırım’dan sonra gerçekleşti ve bunu unutan bir başka Rus propaganda medyası Ria Novosti, Putin’in sözlerini yanlış yorumlayarak, skandal bir habere imza attı. Ülkede, Putin ile alay edilmesinden sonra hatayı fark eden Ria Novosti, haberi apar topar kaldırdı.

Rusya’nın yarı resmi yayın organı Rossiya-1 televizyon kanalında, Andrey Kondraşov’un hazırladığı propaganda belgeselinin bir kısmı yayımlandı. Belgeselde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ı işgal etme operasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. 

PUTİN: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAK ZORUNDA KALDIK!

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’daki eylemleri ile ilgili açıklama yapan Putin, “Bugün Donbas’ta şahit olduğumuz trajik olayların meydana gelme olasılığını göz önünde bulundurdum. Bu yüzden, olayların tam da bu şekilde gelişimini önlemek ve Kırım sakinlerinin iradesini özgürce ifade etmelerini sağlamak için gerekli önlemleri almak zorunda kaldık.” ifadelerini kullandı. Putin konuşmasında, Rus silahlı kuvvetlerinin Şubat-Mart 2014’te Kırım’da kullanılmasını  “gerekli önlemler”, Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçı güçler ile Ukrayna ordusu arasında Donbas’ta devam eden çatışmaları ise “trajik olaylar” olarak değerlendirdi.

RUS MEDYASINDA HABERLER “DONBAS’IN TEKRARLANMAMASI İÇİN KIRIM’I İLHAK ETTİK” BAŞLIĞIYLA VERİLDİ!

Rus propaganda medyasında çıkan bir çok haberde, Putin’in Kırım’da “Donbas’ın tekrarlanmaması” için sözde referandum yapıldığına yönelik sözleri yayımlandı. Konuya ilişkin, sosyal medya kullanıcıları, Rus basınında çıkan söz konusu haberleri tiye aldı. Zira, Kırım’da sözde referandum düzenlendiği sırada Donbas’taki çatışmalar henüz başlamamıştı. Donbas’taki çatışmalar, Nisan 2014’te, Strelkov lakabıyla bilinen Rus subayı İgor Girkin’in yönettiği silahlı grubun Slovyansk ve yakındaki kentleri ele geçirmesi ile hareketlenmişti.

PUTİN’İN ALAY KONUSU OLDUĞU HABERİ GERİ ÇEKTİLER!

Rus propaganda medyası Ria Novosti, Putin’in alay konusu olan sözlerine ilişkin haberi kaldırdı.

Açıklama yok.

Rus propaganda medyalarından Sputnik’in Türkçe servisi ise haberi aynı şekilde verdi.

YOUTUBE, BELGESELİ “UYGUNSUZ” BULMUŞTU

Daha önce video paylaşım platformu YouTube, Andrey Kondraşov tarafından 2015’te hazırlanan “Kırım. Vatana Dönüş” isimli propaganda belgeselini, “bazı kitleler için uygunsuz veya rahatsız edici” bulmuştu.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.