Rus mahkemesinin 5 Kırım Tatarı hakkında verdiği hapis kararı uluslararası mahkemelere taşınacak

25 Aralık 2019, 13:28

İşgalcilerin, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev, Teymur Abdullayev, Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov (Birinci Akmescit Grubu) hakkında verdiği hapis cezası kararı, uluslararası mahkemelere taşınacak.

AİHM’E ŞİKAYET BAŞVURUSUNDA BULUNULACAK

Krım.Realii haber ajansına konuşan avukat Lilya Gemeci konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Savunma tarafı, Yüksek Mahkemede, Rostov-na-Donu kentindeki Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesinin kararını neden yasa dışı olarak gördüğünü açıkladı. Müvekkillerimizin hapis cezaları 6’şar ay kısaltıldı biz bunu bir başarı olarak görmüyoruz. Kararı yazılı olarak alındıktan sonra avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet başvurusunda bulunacaklar.”

Avukat Gemeci, Birleşmiş Milletlerin ilgili komitelerine de şikayet dilekçesi vermeyi düşündüklerini ve müvekkillerinin suçsuz olduklarını savunmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Ayrıca, işgalci Rus mahkemelerinin, Avrupa Sözleşmesi maddelerini ihlal ettiğini kanıtlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Öte yandan, Rusya ve Ukrayna arasında tutsakların değişiminin yapılmasının Kırım Tatarlarının siyasi baskılara uğraması problemini çözmeyeceğini belirten Gemeci, “Değişim maalesef, tüm sorunu çözemeyecek. Büyük olasılıkla birileri serbest bırakıldıktan sonra başka birilerini kovuşturmaya başlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar siyasi tutsak
Kırım Tatarlarına baskı
Bunlara da bakın: