Rus mahkemesi, üç Kırım Tatarının daha tutukluluk süresini uzattı

11 Haziran 2020, 18:43

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) tutukluluk sürelerini uzattı. Kırım Tatarları üç ay daha tutuklu kalmaya devam edecek.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı yaptığı açıklamada, dün yapılan mahkeme duruşmasında hakimin savunmanın tüm taleplerini reddettiği ve Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutuklama sürelerini 14 Eylül 2020 tarihine kadar uzatma kararı aldığı bildirildi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.


Kırım Tatar siyasi tutsakları
Kurman Grubu