Rus mahkemesi, üç Kırım Tatar siyasi tutsağın dilekçelerini reddetti!

Güncel
Elvina Khalilova
17 Ekim 2020, 17:13
Elvina Khalilova
17 Ekim 2020, 17:13

Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) önleyici tedbirlerin değiştirilmesi için verdikleri itiraz dilekçesini reddetti. Reddedilen dilekçelerle birlikte, siyasi tutsaklar 13 Aralık 2020 tarihine kadar tutukevinde alıkonulmaya devam edecek.

Kırım Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, 16 Ekim 2020’de düzenlenen mahkeme duruşmasında savunma tarafının mahkemeden önleyici tedbirin hapisle ilgili olmayan bir tedbirle değiştirilmesini talep edildiği kaydedildi. Avukatlar duruşma sırasında uluslararası hukukun, özellikle dördüncü Cenevre Sözleşmesinin uygulanmasını talep ettiği aktarıldı. 

Avukat Emil Kurbedinov, müvekkillerinin  tutukevinde konulması, gereken önleyici tedbiri olarak değil de, onlara bir baskı aracı olarak kullandığını belirtti. Temyiz başvurusunda, siyasi tutsaklara yönelik “işkence ile eşitlenebilecek insanlık dışı bir muameleye” işaret edilirken, mahkemede tüm vatandaşlar için geçerli olan masumiyet karinesi hakkından söz edildi.

Buna rağmen mahkeme verilen itiraz dilekçesini reddetti.

KURMAN GRUBU

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.