Rus mahkemesi, Kurman Grubu'nun temyizini reddetti

Haberler
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 20:44
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 20:44

Rus mahkemesi, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un temyiz dilekçelerini reddetti. Böylece Rus mahkemesi, daha önceki mahkemenin siyasi tutsaklar hakkında aldığı hapis cezası kararlarını onadı.

Rusya Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin, Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurman Grubundaki Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un temyizini reddetti. Duruşmaya, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesinden katılan avukat Lilya Gemeci, “Temyiz dilekçesi reddedildi. Güney Askeri Bölge Mahkemesinin aldığı karar onandı.” diye bildirdi.

Avukat, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesine sadece 5 kişinin dinleyici olarak kabul edildiğini ve diğerlerinin polis tarafından alıkonulduğunu aktardı.

TOPLAMDA 42 YIL HAPİS CEZASI

Rusya Güney Askeri Bölge Mahkemesi, 3 Kasım 2020’de Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı verdi.

KURMAN GRUBU

Rus işgalci güçler, 14 Şubat 2019 tarihinde Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan birçok Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı verildi. İşgalciler, üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçladı.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.