Rus mahkemesi, 3 Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
13 Ekim 2020, 14:35
Anife Bilal
13 Ekim 2020, 14:35

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası”” kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un (Karasubazar Grubu) tutukluluk sürelerinin uzatıldığı bildirildi.

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki mahkeme, 12 Ekim 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un tutukluluk süresini üç ay daha uzatma kararı aldı.

AVUKATLARIN TÜM TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı yaptığı açıklamada, “Güney Bölgesi Askeri Mahkemesi Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un tutukluluk süresini 15 Ocak 2021 tarihine kadar uzattı.” diye belirtildi. Ayrıca Kırım Dayanışması, Rus mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsakların avukatlarının tüm taleplerini reddettiğini kaydetti.

Всем фигурантам Белогорской группы продлили меру пресечения на три месяцаЮжный окружной военный суд продлил содержание…

Опубліковано Крымская солидарность Понеділок, 12 жовтня 2020 р.

3 KIRIM TATARLARI HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişlerdi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.