Rus mahkeme, Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
28 Temmuz 2021, 13:38
Anife Bilal
28 Temmuz 2021, 13:38

Kırım’ın işgalci yönetimi tarafından, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Ziyadinov’un tutukluluk süresi uzatıldı. Rus mahkemenin aldığı karara göre, siyasi tutsak üç ay daha tutuklu kalacak.

Rus mahkemesinin, Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Ziyadinov’un tutukluluk süresini 3 ay uzattığı bildirildi. Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, “Rostov-na-Donu (Rusya) kentindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Büyük Onlar (Oktyabrskoye) köyünde alıkonulan  Kırım Tatar aktivist ve çocuk antrenörü Emil Ziyadinov’un tutukluluk süresini 3 Kasım 2021 tarihine kadar uzattı.” diye bildirildi.

KIRIM’DA TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 TEMMUZ 2020’DE 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, 2 Temmuz’da yaptığı açıklamada, işgalci yönetim tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’un uluslararası kriterlere göre siyasi tutsak olarak tanıdığını açıkladı.