Rus mahkeme, dört Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 14:13
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 14:13

Rus mahkeme, işgalcilerin, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) esaret sürelerini uzattı. Kırım Tatar siyasi tutsakların, dört ay daha tutuklu kalması kararı alındı.

Kırım Dayanışması teşkilatının dün yaptığı açıklamada, Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinin, 22 Aralık 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) tutukluluk sürelerini uzattığını bildirdi. Siyasi tutsakların 15 Nisan 2021 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edeceği belirtildi.

SAVUNMANIN TÜM TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Açıklamada, “Mahkeme Kırım Tatarları Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un tutukluluk sürelerini 15 Nisan 2021 tarihine kadar uzattı.” diye bildirilirken Rus mahkemenin her zamanki gibi savunmanın tüm taleplerini reddettiğini kaydedildi.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler, 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarları’nın evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Eskender Süleymanov, Ayder Cepparov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ, KIRIM TATARLARINI SİYASİ TUTSAK OLARAK TANIDI

Bilindiği gibi Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı.