Rus işgalinin ilk kurbanı olan Reşat Ametov, 6 yıl önce bugün vahşice kaçırılmıştı

03 Mart 2020, 11:06

Bundan altı yıl önce Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kabul etmeyen ve işgalcileri protesto eden Kırım Tatar kahraman Reşat Ametov, işgalci milis güçleri tarafından vandalca ve vahşice kaçırılmıştı. Ve cansız bedenine, 15 Mart 2014 tarihinde ulaşılmıştı.

24 Ocak 1975 doğumlu Kırım Tatarı Reşat Ametov, Rusya’nın, Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenlemişti. Reşat Ametov’un eşi Zarina Ametova, kocasının 3 Mart 2014’te askerlik şubesine gitmek üzere saat 7.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldığını söylemişti. Reşat Ametov aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü.

REŞAT AMETOV’UN SON GÖRÜNTÜLERİ

Görgü tanıkları, Lenin meydanında tek başına eylem yapan Reşat Ametov’a ikisi kamuflaj biri sivil giyinen 3 milisin yaklaştığını ve bir arabaya bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini anlattı. Bundan sonra Reşat Ametov’la iletişim kurulamadı.

Daha sonra internette milislerin Reşat Ametov’u Lenin Meydanı’ndan götürdüğü ve araca bindirmesinin görüntüleri yayınlandı. Ardından 15 Mart tarihinde üzerinde işkence izleri görülen cesedi bulundu. 3 çocuk babası olan Ametov öldürüldüğünde en küçük kızı sadece 3 aylık idi.

Reşat Ametov, 18 Mart tarihinde Akmescit’in Abdal Mezarlığı’nda toprağa verilirken onu son yolculuğuna uğurlamak için yaklaşık 2 bin kişi toplanmıştı.

REŞAT AMETOV’UN İSMİ HER VESİLE İLE HATIRLANIYOR

2015 yılının Kasım ayında Ametov, Ukrayna’nın hükümet dışı ödülü olan Ukrayna Halk Kahramanı nişanına layık görüldü.

18 Mayıs 2017’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı tek kişilik protesto eylemi düzenleyen ve Mart 2014’te işkenceyle öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov’a Ukrayna Kahramanı unvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kahramanı unvanını taşıyan “Altın Yıldız” nişanını 2 Mart 2018 tarihinde şehidin ağabeyi Refat Ametov’a takdim etti.

Ukrayna’nın batısındaki Lviv bölgesinde bulunan Sıtıhov köyündeki bir caddeye, 14 Aralık 2017 tarihinde alınan kararla Reşat Ametov’un adı verildi.

RUS İŞGALİNİN İLK ŞEHİDİ REŞAT AMETOV KIRIM’DA DUALARLA ANILDI

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin ilk şehidi olan Kırım Tatar kahramanı Reşat Ametov’u anmak için 26 Ocak 2020 tarihinde dua merasimi düzenlendi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit şehrindeki Çoyunca köyündeki camide, 24 Ocak 2020 tarihinde toplanan Kırım Tatarları, sözde “Kırım Öz Savunması” güçleri tarafından kaçırılarak öldürülen Reşat Ametov için dua etti.

Kırım'ın işgali
Reşat Ametov
şehit
Bunlara da bakın: