Refat Çubarov: Uluslararası toplum Rusya Devlet Duması seçimlerinin sonuçlarını tanımamalı

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 18:10
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 18:10

Kırım’ı işgal altına alan Kremlin yönetimi, yarımadada yasa dışı Rusya Devlet Duması seçimleri düzenliyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında seçimler düzenleyerek Rusya’nın uluslararası suç işlediğini belirtti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, uluslararası toplumunun uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulacak olan yeni dönem Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanınmaması gerektiğini ifade etti. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Rusya’nın seçimleri, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında düzenlemesi, hem yasa dışı hem de bir tür uluslararası suçtur. İşgal altındaki topraklarda Ukrayna vatandaşları yaşıyor, Rusya ise onları yasa dışı seçimlerde oy kullanmaya zorluyor” dedi.

Uluslararası toplumunun söz konusu ihlale uygun şekilde tepki göstermesi gerektiğini belirten Çubarov, şu şekilde konuştu:

Sadece işgal altındaki Kırım’da ‘seçilecek’ kişileri tanımamak yerine Rusya Devlet Duması seçimleri genel olarak gayri meşru olarak tanınmalıdır.

“KIRIM’DA SEÇİM DÜZENLENMESİ DUMA’YI GAYRİMEŞRU HALE GETİRİYOR”

Avrupa ve Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi, Parlamentolar Arası Birlik gibi uluslararası örgütlerin, Rusya’nın yeni parlamento heyetlerinin bu kuruluşlardaki yetkilerini teyit etmemesi gerektiğini vurgulayan KTMM Başkanı, “Çünkü bu seçimlerin işgal altındaki Kırım’da da düzenlenmesi sonucunda Rusya Devlet Duması gayri meşru hale geliyor” diye belirtti.

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.