Refat Çubarov: İşgalci mahkemenin kararı, yasal olarak geçersizdir

Haberler
Anife Bilal
01 Haziran 2021, 18:04
Anife Bilal
01 Haziran 2021, 18:04

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalci mahkemenin kendisi hakkında aldığı kararı yorumladı. Rus işgalci mahkemesi tarafından alınan kararın yasal olarak geçersiz olduğunu vurgulayan Çubarov, “Öte yandan gerçek suçlular, ilgili yargı süreci ile bağlantılı olan herkes, zamanı gelince adil bir şekilde cezalandırılacak.” ifadelerini kullandı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, bugün Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında aldığı kararı açıkladı. Alınan karara göre, Refat Çubarov’a 6 yıl hapis cezası, 200 bin para cezası ve 200 saat kamu hizmeti cezası verildi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, işgalci mahkemenin aldığı kararın yasal manada geçersiz olduğunu vurguladı.

“İŞGALCİLER 7 YILDIR KIRIM TATARLARINA EZİYET EDİYOR”

Refat Çubarov yaptığı açıklamada, Rus işgalci yönetiminin yedi yıldır, 2014 yılında açıkça Ukrayna toprak bütünlüğünü savunan Kırım Tatar halkına eziyet çektirdiğini belirtti. KTMM çağrısıyla 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binası önünde toplanan yaklaşık 15 bin Kırım Tatarının, Rusya’nın sözde Kırım’ın kendi isteğiyle Rusya’ya bağlanma numarasını uluslararası topluma yutturmaya izin vermediğini kaydeden Çubarov, “Rus işgalcilerin benim hakkımda aldığı karar (6 yıl hapis ve 200 bin ruble para cezası) yasal olarak geçersizdir. Öte yandan asıl suçlular, bu yargı süreci ile bağlantılı olan herkes, zamanı gelince adil bir şekilde cezalandırılacak.” diye vurguladı.

“SİYASİ TUTSAKLARIN AİLELERİNE DESTEK VERELİM”

Rus yönetimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar ve Ukrain siyasi tutsakların unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Çubarov, “Birliğimizi güçlendirelim, birbirimize ve Kırımlı siyasi tutsaklarının ailelerine destek verelim.” dedi.

“RUS İŞGALCİLER KIRIM’DAN KAÇACAK…”

İşgalcilerin başlattığı mahkeme süreci devam ederken her duruşmaya katılan ve halkın birliğini sergileyen soydaşlarına teşekkür eden KTMM Başkanı, “Bilin ki, bir gün Rus işgalciler Kırım’dan kaçacak ayrıca bugün barbar gibi bizim topraklarımıza el koyan binlerce Rus vatandaşı da yarımadadan kaçacak ve biz anavatanımızda yine bir araya geleceğiz” ifadesini kullandı.

İŞGALCİLERDEN KTMM BAŞKANINA 6 YIL HAPİS CEZASI

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, bugün yapılan duruşmada KTMM Başkanı Refat Çubarov’un 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binası önünde güya “toplu kargaşa organize etmekten” suçlu bulunduğunu açıkladı. İşgalci mahkeme, gıyaben yargılanan Refat Çubarov hakkında 6 yıl hapis cezası, 200 bin para cezası ve 200 saat zorunlu kamu hizmeti cezası kararı aldı.

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Kırım’da Sözde Soruşturma Komitesi, 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a “suçlama” yöneltti.

İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov’un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz’e, Kırım Parlamentosu binası önünde “toplu kargaşayı organize etme talimatı” verdiğini ileri sürdü. İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov’a; Rusya Ceza Kanunu’nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

SÖZDE 26 ŞUBAT DAVASI

Hatırlanacağı üzere, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

Akmescit’teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde, Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.