Putin'in yakın arkadaşı, Massandra şarap fabrikasını satın aldı

Haberler
Anife Bilal
14 Aralık 2020, 21:54
Anife Bilal
14 Aralık 2020, 21:54

Rus işgali altındaki Kırım’ın işgalci yönetimi, 19. yüzyılda kurulan ve şarap koleksiyonu ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmesini sattı. İşletmeyi alan şirketin en büyük hissedarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu Rus milyarder Yuriy Kovalçuk (Yuri Kovalchuk) olduğu bildirildi.

Rossiya Bank’ın iştirak şirketi Yujnıy Proekt’in (Yuzhnyy Proekt) Kırım’ın en eski ve en büyük şarap üreticisi Massandra şarap fabrikasının hisselerinin yüzde yüzünü satın aldığı bildirildi. Rusya Federasyonunun, resmi açık artırma sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, şarap fabrikası 5 milyar 327 milyon rubleye (575 milyon TL) satıldı.

DAHA ÖNCE DE ŞAMPANYA FABRİKASINI SATIN ALMIŞTI

Yujnıy Proekt şirketinin hisselerinin yüzde 99,9’u Rossiya Bank’a aittir. Aralık 2017’de aynı şirket, Sudak’taki Novıy Svet şampanya fabrikasını satın almıştı. Rossiya Bank’ın kuruculardan biri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu Rus milyarder iş insanı Yuriy Kovalçuk’tur. Kovalçuk, medyada “Vladimir Putin’in kişisel bankacısı” olarak adlandırılıyor. Kırım’ın işgalinden sonra, Mart 2014’te Kovalçuk, ABD Hazine Bakanlığının yaptırım listesine dahil edildi. Şu an işgal altındaki  Kırım’da faaliyet gösteren Rossiya Bank’a karşı da yaptırımlar uygulanıyor.

KIRIM YALTA MASSANDRA ÜZÜM İŞLETMECİLİĞİ
Yalta’nın Massandra köyünde 1894-1897’de kurulan Massandra işletmesi, en büyük üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmelerinden biri. İşletmenin bünyesinde dokuz şarap imalathanesi ve üç bağımsız fabrika yer alıyor. İşletmeye ait olan araziler Kırım’ın güneyinde bulunuyor ve toplam yüz ölçümleri 11 bin hektardır. İşletmenin şarap koleksiyonunda yaklaşık bir milyon şişe şarap bulunuyor. 1988 yılında Massandra, eşsiz ve büyük şarap koleksiyonu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.