Portekiz’in Kıyiv Büyükelçisi Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Haberler
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 16:29
Anife Bilal
21 Mayıs 2021, 16:29

Portekiz’in Kıyiv Büyükelçisi Antonio Machado, Avrupa Birliği’nin (AB) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndaki (AGİT) açıklaması hazırlıkları sürecinde, Portekiz’in sergilediği tutumu görüşmek üzere Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bilindiği gibi Portekiz, AB açıklamasında, 1944 Kırım Tatar sürgününün ve soykırımının 77. yıldönümünden bahsedilmesini engelledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Portekiz’in Kıyiv Büyükelçisi Antonio Machado’nın ülkesinin 1944 Kırım Tatar Sürgünü ile ilgili tutumunu görüşmek üzere Dışişleri Bakanlığına davet edildiği bildirildi. Açıklamaya göre, görüşme sırasında Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Portekiz Büyükelçisine 18 Mayıs 1944 tarihinde yaşanan trajik olaylar ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek, “Maalesef bugün de, en kötü Sovyetler Birliği geleneklerini devam ettiren Rus işgalci yönetimi benzeri görülmemiş insan hakları ihlallerine başvurarak Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor.” diye kaydetti. Bakan Yardımcısı, Avrupa Konseyinin dönem başkanlığını yapan ülke olarak Portekiz’in bundan sonra, Sovyet totaliter rejiminin kurbanlarının AB tarafından onurlandırılmasının önemini anlayacağı ve söz konusu suçları kınayacağı konusundaki umudu dile getirdi.

“77 YIL ÖNCE İŞLENEN KORKUNÇ SUÇLARI UNUTMAMALIYIZ”

AB’nin AGİT’te yaptığı açıklamalar çerçevesinde her zaman Ukrayna’ya destek verdiğini belirten Ceppar, 1944 Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan tüm ülkelere minnettar olduğunu ifade ederek, “Demokrasi, özgürlük, insan onuru, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi ortak değerlere dayalı daha iyi bir gelecek inşa ederken, 77 yıl önce Stalin rejimi tarafından gerçekleştirilen Kırım Tatar Sürgünü gibi geçmişin önemli derslerini unutmamamız gerektiğine inanıyorum.” diye vurguladı.

PORTEKİZ UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Öte yandan açıklamada Portekiz Büyükelçisinin, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine kararlı bir şekilde destek verdiğini bildirdiğini ayrıca geçmişte ve günümüzde işlenen suçlar hakkında gerçeğin anlatılmasının ve kurbanların anılmasının önemini vurguladığı aktarıldı.

Bilindiği gibi Portekiz, dün, AB’nin AGİT’te yapacağı açıklamada, 1944 Kırım Tatar sürgününün ve soykırımının 77. yıldönümünden bahsedilmesini engelledi. AB’nin önceki yıllarda 18 Mayıs öncesinde yaptığı açıklamalarda her zaman 18 Mayıs 1944 trajik olaylarından bahsediliyordu.