Paraguay, Kırım'ın Rusya tarafından işgalini kınadı

Haberler
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 17:47
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 17:47

Paraguay Ulusal Kongresi, Kırım’ın Rus işgalini kınayan kararı kabul etti. Söz konusu karar, 2 Aralık 2020 tarihinde kongrenin onayından geçti.

Paraguay Ulusal Kongresi, 2 Aralık 2020 tarihinde oybirliğiyle kabul ettiği kararda, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kınayarak Ukrayna egemenliği ile toprak bütünlüğüne destek verdiklerini belirtti. Ayrıca, kararda Paraguay’ın 2014 yılında Kırım’da Rusya’nın düzenlediği sözde referandumun sonuçlarını tanımadıkları vurgulandı.

Paraguay Ulusal Kongresi tarafından kabul edilen belgede, “Karar, Ukrayna topraklarının bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinin Rusya Federasyonu tarafından devam eden geçici işgali dolayısıyla hazırlandı. Söz konusu işgal Ukrayna’nın ulusal egemenliğini, siyasi bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ihlal ediyor.” denildi. Uluslararası kabul edilmiş sınırları içinde Ukrayna egemenliğine ve toprak bütünlüğüne destek verdiklerini belirten Paraguay milletvekilleri, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’da düzenlediği sözde referandumun sonuçlarını tanımadıklarını belirtti.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR


İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM


Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.
Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.