On Kırımlı siyasi tutsak bulundukları tutukevinden başka bir yere sevk ediliyor

Kırım
Anife Bilal
24 Aralık 2019, 12:05
Anife Bilal
24 Aralık 2019, 12:05

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında mahkum edilen Kırım Tatarları; İnver Bekirov, Arsen Cepparov, Teymur Abdurahmanov, Uzeir Abdullayev, Emir Üsein Kuku, Muslim Aliyev, Refat Alimov, Enver Seytosmanov, Nariman Memedeminov ve Kırımlı Vadim Siruk’un tutuldukları Rostov-na-Donu kentinin bir numaralı tutukevinden bilinmeyen bir yere sevk edildiği bildirildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklama yapan aktivistler, siyasi tutsaklara kargo göndermek istediklerini ancak tutukevinden başka bir yere sevk edildiklerini öğrendiklerini kaydetti. Aktivistlerden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kargo göndermemize izin vermediler. Bize bu kişilerden bazılarının tutukevinden sevk edildiğini bazılarının ise sevk edilmeye hazırlandığını söylediler.”

SİYASİ TUTSAKLARIN NEREYE GÖNDERİLDİĞİNE İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YOK!

Siyasi tutsaklar Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev, Emir Üsein Kuku, Muslim Aliyev, Refat Alimov, Enver Seytosmanov ve Nariman Memedeminov, geçen hafta işgalciler tarafından cezaevine gönderilmişti. Öte yandan, Vadim Siruk, İnver Bekirov ve Arsen Cepparov’un tutukevinden gönderilmeye hazırlandığı belirtildi. Siyasi tutsakların nereye gönderildiği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.