O bakanlığın web sitesinin Kırım Tatar dilinde test sürümü başladı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2021, 23:44
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2021, 23:44

Ukrayna Hükumetince desteklenen, Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisi projeleri hayata geçirildi. Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve İç Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığı, web sitesinin Kırım Tatar dilinde test sürümüne başladı.

Ukrayna’nın yerli halkının dili olan Kırım Tatar dilinin kalkınması için yasal, kurumsal, mali ve bilgi altyapısını geliştirmesi hedeflenen projeler hayata geçirildi. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliğinden bugün yapılan paylaşıma göre, Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve İç Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığı, web sitesinin Kırım Tatar dilinde test sürümünü başlattı.

Resim

Ukrayna Bakanlar Kurulu 1 Nisan 2021 tarihinde Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisinin projesini onayladı. Kabul edilen belgeye göre, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı ilgili kurumlar, Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna Ulusal Bilgi Akademisiyle birlikte Ağustos 2020’ye kadar 2022-2032 yılları Kırım Tatar Dilinin Geliştirilmesi Stratejisi’ni hazırlayacaktı.