New York'ta Kırım'ın işgaline destek veren orkestra şefi protesto edildi

03 Mart 2020, 17:36

New York kentinde Signerbusters hareketi aktivistleri, 2014 yılında Kırım’ın Rus işgaline destek veren orkestra şefi Valeriy Gergiyev’in, Amerika Birleşik Devleri’nde konser düzenlemesini protesto etti.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan aktivistler, orkestra şefi Gergiyev ve Rus piyanist Denis Matsuyev’in daha dokuz konserini protesto etmeyi planladıklarını bildirirken, “2014 yılında Kırım işgalini desteklemek amacıyla, Gergiyev ve Matsuyev da dahil olmak üzere Rus sanat adamları toplu bir mektup imzaladı. Bu onursuz ve alçak davranış, onlar öldükten sonra bile sonsuza kadar onlarla anılacak.” ifadeleri kullanıldı.

Опубліковано Юлією Запорожцевою Понеділок, 2 березня 2020 р.

Aktivistler New York’taki Metropolitan Opera’nın önünde “Gergiyev Ukrayna’daki Savaşa Destek Veriyor”, “Kırım Ukrayna’dır”, “Gergiyev’in Sanatı Putin’e Öldürmeye Yardım Ediyor” yazan pankartları açtı.

Daha önce, Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ın işgaline destek veren Rus caz sanatçısı Igor Butman’ın, ABD’de düzenlediği konserler insan hakları aktivistleri tarafından protesto edilmişti.


Kırım'ın işgali
protesto
Valeriy Gergiyev
Bunlara da bakın: