Nariman Celal: Görevi anayasal düzeni savunmak olan kişiler, suç eylemleriyle ülkeyi kanunsuzluk uçurumuna itiyorlar

Haberler
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 15:31
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 15:31

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal, Rus işgalci yönetiminin kendisine karşı yönelttiği suçlamayı eleştirdi. Yazdığı mektupta Celal, “Görevi anayasal düzeni savunmak olan kişiler, suç eylemleriyle ülkeyi kanunsuzluğun uçurumuna itiyorlar.” diye kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal, Rus işgalci yönetiminin kendisine karşı yönelttiği suçlama ile ilgili açıklama yaptı. Avukat Nikolay Polozov’un dün sosyal medya üzerinde yayımladığı mektupta KTMM Başkan Yardımcısı kendisine yöneltilen suçlamayı eleştirerek şu ifadelere yer verdi:

Ceza Kanununun anayasal düzenin temellerine ve devletin güvenliğine karşı suç olarak nitelendirdiği bir eylemde bulunmakla itham ediliyorum.

Fakat açıkça görülüyor ki, demokratik değerleri yerine getirmeyen ama en azından bundan konuşan devlet için düzmece soruşturma ve tarafsızlık ilkelerini ihmal eden sözde adalet daha büyük bir tehlike oluşturuyor.

Görevi anayasal düzeni savunmak olan kişiler, suç eylemleriyle ülkeyi kanunsuzluk uçurumuna itiyorlar. 

Ve beni, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını ve Kırım’ın işgalini kınayan insanı yargılıyorlar. 

Bugün, Rusya’nın işlediği bu suçunun hem ülke içindeki hem de dışındaki sorunların kaynağı olduğunu görüyoruz.

Rusya ancak gerçek suçluları mahkûm ederek kendi güvenliğini sağlayacaktır.”

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıl mıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, 2 Kırım Tatarının evine baskın düzenlemişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirmişti.