Mutlu Çocukluğun Dakikaları: Kırım Tatar yazar Bekir Ablyayev’in kitabı 3 dilde basıldı

Haberler
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 17:28
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 17:28

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de faaliyet gösteren Kitap Ustası yayınevi, Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev’in “Mutlu Çocukluğun Dakikaları” adlı kitabını bastı. Kitap Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayımlandı.

Ukrayna’da Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev’in “Mutlu Çocukluğun Dakikaları” adlı çocuk kitabı yayımlandı. Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce olmak üzere üç dilde basılan kitap, yazarın 10 yıl içinde yazdığı hikayelerden oluşuyor. Kırım Haber Ajansına konuşan yazar Bekir Ablayev, “Kitap, dedemin bana anlattığı hikayelerden, benim düşüncelerim ve gözlemlerimden, kıssalardan oluşuyor. Bu kitabın İngilizce dilinde yayımlanması yabancılara Kırım Tatar kültürünü tanımak için çok iyi bir fırsattır.” dedi.

Söz konusu kitabının yayımlanan 8.’inci kitabı olduğunu söyleyen Ablayev, eserlerinin ilk kez İngilizceye tercüme edildiğini belirtti.

Kırım Ailesi Kültür Merkezi Başkanı Anife Kurtseitova, Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev’in “Mutlu Çocukluğun Dakikaları” kitabının, Kırım Tatar tarihi ve kültürünü tanıtmak amacıyla başlatılan “Yol” projesi çerçevesinde basıldığını bildirdi. “Yol” projesi çerçevesinde Kırım Ailesi Kültür Merkezi, farklı yaş çocuk gruplarına yönelik birkaç eser üzerinde çalıştı.