Moskova'da "Kırım Ukrayna'dır" etkinliği düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 12:05
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 12:05

İşgal edilen Kırım’daki yaşanan insan hakları ve özgürlükleri ihlaline dair Rus toplumunu bilinçlendirmek amacıyla eylemler düzenleyen “Strateji-18” aktivistleri, Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü sebebiyle Rusya’nın başkenti Moskova’da tek kişilik eylemler düzenledi.

“Kırım Ukrayna’dır!” pankartını açan aktivistler, Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarıyla Moskova’nın merkezi sokaklarında yürüyüş yaptı.

Eyleme ayrıca, Kırım Tatar siyasi tutsakları Uzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva katıldı. 

Eylem organizatörlerinden biri olan aktivist Vera Lavreşina yaptığı açıklamada, “Aslında Moskova’da yaşayan insanların çoğu Kırım’da sert işgalci rejimin hakim olduğunu ve bu durumun tüm Kırımlıları etkilediğini anlıyor. Yani işgalin başında mutlu olanlar da artık yönetimin askerler ve FSB’nin (Rusya Federal Güvenlik Servisi) elinde olduğunu ve Kırım Tatarlarının başına gelenlerin onların da başına gelebileceğini anlamaya başladı.” dedi.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.