Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Ukrayna'yı ziyaret etti

Haberler
Anife Bilal
13 Ocak 2021, 13:07
Anife Bilal
13 Ocak 2021, 13:07

Moldova’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Maia Sandu, ilk resmi yurt dışı ziyaretini Ukrayna’ya gerçekleşti. Ziyaret sırasında Sandu, Moldova’nın kararlı bir şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğine destek verdiğini vurguladı.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi. Kıyiv’deki Mariyinskıy Sarayı’nda gerçekleşen toplantıdan sonra devlet liderleri ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamada Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz’deki ortak ülkelerle iş birliğini güçlendirmenin önemine dikkat çekilerek, “Üç Deniz girişiminin bir parçası olma konusundaki ilgimizi teyit ediyoruz.” denildi. Ayrıca iki lider, ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) entegrasyonunu hızlandırmak istediklerini belirtti.

UKRAYNA VE MOLDOVA YÜKSEK DÜZEY KONSEY KURACAK

Bununla birlikte açıklamada, Moldova ve Ukrayna arasında yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele, enerji, altyapı ve azınlık hakları alanlarında iş birliğinin geliştirilmesinin önemi vurgulanırken, Cumhurbaşkanlarının projelerin takibi için yüksek düzey konsey kurmayı kararlaştırdığı ifade edildi.

Ayrıca görüşme sırasında liderler arasında altyapı alanında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

ZELENSKIY SANDU’YA KIRIM TUTUMU İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan Zelenskıy, Sandu’ya Ukrayna toprak bütünlüğüne destek verdiği için teşekkür ederken şu ifadeleri kullandı:

“Moldova Cumhurbaşkanının Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek vermesini ve Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu söylemekten çekinmemesini takdir ediyoruz.”