Memorial İnsan Hakları Merkezi, Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’u siyasi tutsak olarak tanıdı

Haberler
Anife Bilal
05 Temmuz 2021, 15:41
Anife Bilal
05 Temmuz 2021, 15:41

Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgal yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan bir Kırım Tatarını daha siyasi tutsak olarak tanıdı. İnsan hakları savunucuları, Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’un din özgürlüğü hakkını kullanması nedeniyle siyasi baskılara maruz kaldığını vurguladı.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, 2 Temmuz’da yaptığı açıklamada, işgalci yönetim tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’un uluslararası kriterlere göre siyasi tutsak olarak tanıdığını açıkladı. Açıklamada Ziyadinov’un, Kırım Dayanışması aktivisti olduğu ve siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla düzenlenen eylemlere birçok kez katıldığı belirtildi. İnsan hakları savunucuları, “Ziyadinov, din ve örgütlenme özgürlüğü hakkını şiddet içermeyen bir şekilde yerine getirdiği için zulüm görüyor. Ziyadinov, dini faaliyetlerini durdurmak ve işgal altındaki Kırım sakinlerinin sivil faaliyetlerini bastırmak amacıyla, bir suçu olmadan alıkonuldu” şeklinde açıklama yaptı. Memorial İnsan Hakları Merkezi, ayrıca Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’u derhal serbest bırakma çağrısında bulundu.

KIRIM’DA TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 TEMMUZ 2020’DE 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.