Memorial İnsan Hakları Merkezi, bir Kırım Tatarını daha siyasi tutsak olarak tanıdı

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 19:46
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 19:46

Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgal yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatarı Vadim Bektemirov’u siyasi tutsak olarak tanıdı. Memorial İnsan Hakları Merkezine göre Bektemirov, din özgürlüğü hakkını kullanması nedeniyle siyasi baskılara maruz kalıyor.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, bugün yaptığı açıklamada, işgalci yönetim tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı Vadim Bektemirov’u uluslararası kriterlere göre siyasi tutsak olarak tanıdığını açıkladı. Bektemirov’un dini özgürlük hakkını şiddet içermeyen bir şekilde yerine getirdiği için baskıya uğradığı belirtilen açıklamada, “Mevcut bilgilere göre, Bektemirov’un dini faaliyetlerini durdurmak ve işgal altındaki Kırım sakinlerinin sivil faaliyetlerini bastırmak amacıyla bir suçu olmadan alıkonuldu. Vadim Bektemirov’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” denildi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.