Melitopol ve Zaporijjya'da Kırım Tatar Bayrak Günü kutlandı

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 22:11
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 22:11

Kırım Tatar Milli Kurultayının 2010 yılında aldığı kararla, her yıl 26 Haziran günü, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor. Melitopol ve Zaporijjya’da yaşayan Kırım Tatarları, Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla kutlama etkinlikleri düzenledi.

Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla Zaporijjya kentinde Festivalna Meydanı’nda eylem düzenledi. Eyleme katılan aktivistler, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarını söyledi ve göndere Kırım Tatar bayrağı çekti.

Bununla birlikte Ukrayna vatandaşlarına işgal altında bulunan Kırım’daki durumu hatırlatmak ve Kırım Tatarlarına destek vermek için Kırım Tatar bayrakları dağıttı.

Melitopol’de yaşayan Kırım Tatarları ise “Kalbimizdeki Bayrak” eylemi gerçekleştirdi. Katılımcılar Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları söyleyerek kent merkezinde büyük Kırım Tatar bayrağı açtı.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.