Kurman Grubunun duruşması Kovid-19 nedeniyle ertelendi

30 Haziran 2020, 12:23

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) dava duruşması, koronavirüs nedeniyle 15 Temmuz’a kadar ertelendi.

TUTUKEVİ KARANTİNAYA ALINDI

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına konuşan avukat Lilya Gemeci, “Kurman Grubunun dava duruşması 29 Haziran’da yapılacaktı. Ancak bizde, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov’un alıkonulduğu Rostov-na-Donu kentinin 5 numaralı tutukevinin, tutuklulardan birinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği için karantinaya alındığını bildirildi.” diye anlattı.

“KORONAVİRÜS KAPMA İHTİMALLERİ YÜKSEK”

Tutukevinin karantina sürecinde Abdulgniyev ve Abhairov’da Kovid-19 belirtisi görülmediğini belirten avukat, “Ancak müvekillerimizle bağlantı kuramadığımızdan ve koronavirüs kapma riskleri büyük olduğundan, onların sağlığı için çok endişeliyiz.” dedi.

Daha önce Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) tutulduğu Rostov-na-Donu kentinin 5 numaralı tutukevinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tespit edildiği ve bu yüzden duruşmanın 29 Haziran’a ertelendiğini bildirilmişti.

TUTUKLULUK SÜRELERİ EYLÜLE KADAR UZATILMIŞTI

Bilindiği gibi, Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 10 Haziran 2020 tarihinde yapılan duruşmada Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutuklama sürelerini 14 Eylül 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Kurman Grubu
Bunlara da bakın: