Kuleba: Kırım ve Donbas'ı işgalden kurtarma konuları ayrı ayrı incelenmeli

Haberler
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 12:55
Anife Bilal
25 Ocak 2021, 12:55

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım ve Donbas’ı işgalden kurtarma konularının ayrı ayrı ele alınması gerektiğini ifade etti. Bakana göre, müzakereler sırasında bu iki konunun birlikte ele alınması süreci zorlaştırabilir.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım ve Donbas’ı işgalden kurtarma konularının, iki ayrı madde olarak tartışılması gerektiğini savundu. Ukrayna 24 televizyon kanalında dün konuşan Kuleba, iki konunun birlikte ele alınmasının süreci zorlaştırabileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı, “Elbette diplomaside hiçbir şey imkansız değildir. Fakat şimdiki durum ele alınırsa bana göre, Donbas ve Kırım’ın işgalden kurtarılması konuları iki ayrı madde olarak incelenmelidir. Bu iki konunun müzakereler sırasında kesişmemesi gerekiyor, çünkü onları bir kazana atarsak her şey daha çok zorlaşır ve Donbas’ı da Kırım’ı da geri almak daha da zorlaşacaktır.” dedi.

“KONULARI KARIŞTIRMAMAK GEREKİYOR”

Her iki bölgedeki durumun, bazı farklılıklara sahip olduğunu vurgulayan Kuleba, “Bu yüzden burada her şeyi karıştırmamak gerekiyor.” dedi.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba yaptığı açıklamada, ülkesinin işgal altındaki Kırım ve Donbas ile ilgili müzakereler yürütebilmek için yaratıcı seçenekler aradığını ifade ederken Ukrayna’nın hiçbir zaman kendi topraklarından vazgeçmeyeceğini vurgulamıştı.