Kuleba: Kırım insan onurunu aşağılama ve ağır insan hakları ihlalleri bölgesine dönüştü

Haberler
Anife Bilal
24 Şubat 2021, 12:00
Anife Bilal
24 Şubat 2021, 12:00

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, uluslararası toplumunun Rusya’nın insan haklarına karşı gösterdiği saygısızlığına tepki göstermesi gerektiğini vurguladı. Kuleba, “Yedi yıl içinde Kırım insan onurunu aşağılama ve ağır insan hakları ihlalleri bölgesine dönüştü.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu çerçevesinde, 23 Şubat 2021 tarihinde “Geçici olarak işgal altındaki Kırım’da (Ukrayna) insan hakları ihlallerine karşı uluslararası tepki” isimli çevrimiç panel düzenlendi. Etkinliğe Ukrayna, Letonya, Litvanya, Polonya, ABD, Türkiye, Gürcistan, uluslararası örgütleri temsilcileri, sivil aktivistler ve insan hakları savunucuları katıldı. 

Konuşmasında keyfi gözaltılara ve yasa dışı alıkoymalara da değinen Bakanı Kuleba, “Yedi yıl içinde Kırım insan onurunu aşağılama ve ağır insan hakları ihlalleri bölgesine dönüştü. Keyfi gözaltı alınmalar, yasa dışı tutuklamalar, ve düzmece suçlamalar yarımadanın sakinleri için üzücü bir gerçeklik haline geldi. Kırım Tatar halkı zulüm görüyor.” dedi.

KIRIM’DA İNSAN HAKLARI KEYFİ İHLAL EDİLİYOR

İşgal altındaki Kırım’da 17 Şubat 2021 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerine düzenlenen çoklu baskını kınayan Bakan, uluslararası toplumunun Rusya’nın insan hakları konusunda sergilediği keyfiliğe tepki göstermesi gerektiğini ifade etti. Kırım Patformunun oluşturulmasının da bu tepkinin bir parçası olacağını belirten Kuleba, Platformun Kırım’ın Rus işgali konusunu gündemde tutmak ve yarımadayı işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek için çabalayacağını aktardı.

TÜKİYE DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI DA KONUŞTU

Daha önce Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu çerçevesinde gerçekleştirilen Kırım konulu etkinlikte konuşma yaptığı bildirildi. Kıran yaptığı konuşmada, “Kırım Tatarlarının haklı davalarında her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullandı.