Kuleba: BM'nin kararı, Kırım Platformu’nun oluşturulmasına katkıda bulunacaktır

Haberler
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 12:33
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 12:33

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, yenilenen “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’da (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu” adlı karar kabul edildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, söz konusu kararın Kırım Platformu girişimine katkıda bulunacağını ifade etti. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi, 16 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen yenilenmiş Kırım kararı ile ilgili yaptığı açıklamayı yayımladı. Yenilenmiş Kırım kararının hükümlerinin önemli ölçüde güçlendirildiğini belirten Bakan Kuleba, ilgili belgenin Kırım Platformu’nun oluşturulmasına katkıda bulunacağını vurguladı.

KULEBA, BM’NİN KIRIM KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Dmıtro Kuleba, “Bu, BM Genel Kurulunun Kırım’daki insan hakları durumu ile ilgili kabul ettiği 5. karar ve Rusya’nın Ukrayna’ya ait yarımadayı ilhak etme girişimine karşı gösterilen uluslararası tepki bağlamında kabul edilen 9. karar. Kabul edilen belge Ukrayna’nın girişimi olan Kırım Platformu’nun oluşturulmasına katkıda bulunacak.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl kabul edilen kararın hükümlerinin önemli ölçüde güçlendirildiğini, yeni eklenen unsurların ise işgal edilen yarımadada meydana gelen büyük çaplı insan hakları ihlalleri yansıttığını vurgulayan Bakan Kuleba, “Kırım’ı ilhak etme girişiminin tanınmamasına ilişkin uluslararası politikanın güçlendirilmesi bağlamında kararda, Kırım’daki Rusya Federasyonu organları ve yetkililerinin gayrimeşru olduğu açıkça belirtiliyor.” açıklamasını yaptı.

KARARDA İLK KEZ “YURTTAŞ GAZETECİ” KELİMESİ GEÇİYOR

Kararda ayrıca Rusya’nın insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk alanındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğine ve Rus işgalinden sonra Kırım’daki insan hakları durumunun oldukça kötüleştiğine dikkat çekiliyor. Kuleba, kararda ilk kez “yurttaş gazeteci” ifadesinin dahil edildiğini ve bunun işgal şartları altında çalışan gazetecileri ve aktivistleri koruma açısından çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Kararda, Rusya’nın Kovid-19 salgınını kullanarak yarımadada haksız kısıtlamalar uygulayarak Kırımlılara yönelik baskıları artırdığına dikkat çeken Kuleba, “BM Genel Kurulunun yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması sorunundan uzak durmaması da çok önemlidir. İşgalci devlet tarafından Donbas’ta alıkonulan insanların Aralık 2019 ve Nisan 2020’da serbest bırakıldığı kaydedilen kararda, Emir Üsein Kuku ve Server Mustafayev’in adları belirtilerek Kremlin tarafından esir tutulan tüm Ukrayna vatandaşları siyasi tutsakların serbest bırakılması gerektiği vurgulanıyor.” değerlendirmesini yaptı. Bununla birlikte Kuleba kararda, işgal altındaki Kırım’ın doğal kaynaklarını tüketen Rusya’nın yıkıcı ekonomik faaliyetlerine vurgu yapıldığını aktardı.

“RUSYA, YARIMADANIN DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRİYOR, BU BİR SAVAŞ SUÇUDUR”

Öte yandan, kararda Rusya’nın Kırımlıların Ukrayna eğitim sistemine erişimi engellediğine ve dini hakları ihlal ettiğine dikkat çekilirken; “Rusya etnik kimliği koruma olanağını kasıtlı olarak engelliyor, özellikle arazi mülkiyet hakkını sınırlayarak vatandaşlığı değiştirmeye zorluyor. Bütün bunlar işgalci devletin yarımadanın demografik yapısını değiştirmek için yürüttüğü bilinçli bir politikadır ve bu bir savaş suçudur. Bu bağlamda BM Genel Kurulu Rusya’ya, BM Ukrayna İnsan Hakları Misyonu ve AGİT Gözlem Misyonu dahil olmak üzere uluslararası gözlem misyonlarının Kırım’a engelsiz erişimini sağlama çağrısında bulundu.” diye belirtti.

Bunun yanı sıra BM’nin kararında, işgalci bir devlet olarak Rusya’yı uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamak için uluslararası kurumlar arasındaki işbirliğinin artırılması çağrısı yapıldı.