KTMM temsilcileri, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
15 Nisan 2021, 10:48
Anife Bilal
15 Nisan 2021, 10:48

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) heyeti, ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Konularından Sorumlu Yardımcısı Kára McDonald ile görüştü. Görüşmede, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar halkının haklarının ihlal edilmesi ele alındı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov dün yaptığı paylaşımda, KTMM heyetinin, 13 Nisan 2021 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Konularından Sorumlu Yardımcısı Kára McDonald ile çevrim içi görüşme yaptığını bildirdi. Görüşmeye Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev, Gayana Yüksel, Eskender Bariyev, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov ve Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Şevket Usmanov katıldılar.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

KTMM Başkanının açıklamasına göre, görüşme sırasında taraflar, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ve Kırım Tatarlarının haklarının ihlallerini ele aldı. KTMM temsilcileri, Kırım’ın işgalden kurtulmasını teşvik edecek ve böylece Kırım’daki insan hakları ihlallerinin tüm sebeplerini ortadan kaldıracak acil eylemler konusundaki görüşleri dile getirdiler. Bununla birlikte taraflar, Kırım Tatar halkının hakları ve Kırım’daki insan hakları durumuyla ilgili konuları tartışmak için daha fazla istişareler ve toplantılar düzenleme konusunda anlaştı.