KTMM: Putin'in Kırım'a düzenlediği yasa dışı ziyaretlere göz yumulması, Kremlin'i saldırganlığa teşvik ediyor

21 Temmuz 2020, 11:41

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti kınadı. Yapılan açıklamada, Rus yetkililerin işgal edilen Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyaretlere uluslararası toplumun müsamaha göstermesinin Kremlin’in saldırganlığını daha da artırdığı vurgulandı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov’un 20 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabından yayımladığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin ve diğer Rus yetkililerin işgal altındaki Kırım’a yasa dışı ziyaretler düzenleyerek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisinin kararlarıyla alay edildiği ve saygısızlık gösterildiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“KTMM’ye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve başka Rus yetkililerinin, diğer devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik yasa dışı faaliyetlerine göz yumulması, Kremlin’in saldırganlığını daha da teşvik ediyor.”

KTMM yaptığı açıklama ile uluslararası topluma seslenerek, Kırım dahil olmak üzere Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılmasını sağlamak için Rusya’ya uygulanan ekonomik ve siyasi baskının artırılması çağrısı yaptı.

İlgili haber: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Putin’in yasa dışı Kırım ziyaretini kınadı

PUTİN’DEN KIRIM’A YASA DIŞI ZİYARET

Bilindiği üzere, Rusya Devlet Başkanı Putin, 20 Temmuz 2020 tarihinde, işgal edilen Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenlemişti. Putin, Kerç kentindeki Zaliv tersanesinde Rusya Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek iki çıkarma gemisinin omurgasının kızağa konulması törenine katılmıştı.


İşgal Altındaki Kırım
Vladimir Putin
yasa dışı ziyaret