KTMM'nin yasaklanışının 4. yıl dönümünde Çubarov'dan açıklama

Güncel
Elvina Khalilova
26 Nisan 2020, 19:41
Elvina Khalilova
26 Nisan 2020, 19:41

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalci Rusya tarafından KTMM’nin yasaklanmasının 4. yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

KTMM Başkanı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

ÇUBAROV: KTMM’NİN YASAKLANMASI MOSKOVA’NIN SUÇ EYLEMLERİNDEN

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi 26 Nisan 2016 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisini aşırılık yanlısı bir örgüt ilan ederken, Rusya’da faaliyetlerini yasakladı. 

Daha sonra 29 Eylül 2016 tarihinde Rusya’nın Yüksek Mahkemesi bu yasa dışı kararı destekledi.”

Kırım Tatarlarının temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisinin yasaklanması, Kırım işgaline karşı çıkan Kırım Tatar halkının iradesinin ve birliğinin bastırılmasına yönelik Moskova’nın suç eylemlerinden biridir. 

ÇUBAROV: KTMM ÜYELERİ İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA ZULÜM GÖRÜYOR

Kırım Tatar Milli Meclisinin yasaklanması, işgalci devlet tarafından, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme, Avrupa Konseyi İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme, Birleşmiş Milletler Yerli Halklar Hakları Bildirisi de dahil olmak üzere uluslararası hukukun ihlalidir.

Kırım Tatar Milli Meclisinin yasaklanması devam ediyor, onun üyeleri ise geçici işgal edilen Kırım’da zulüm görüyor. 

ÇUBAROV: RUSYA, BM ULUSLARARASI ADALET DİVANININ KARARINI DA GÖRMEZDEN GELİYOR

Rusya Federasyonu, BM Uluslararası Adalet Divanı 19 Nisan 2017 tarihinde Rusya’nın ‘Kırım Tatarlarının Meclis de dahil olmak üzere kendi temsil kurumlarını koruma yetkisine yönelik kısıtlamaları kullanmaktan veya sürdürmekten kaçınması’ ve KTMM Başkanlığı ve üyelerinin yarımadaya serbest giriş-çıkışını sağlamak gerektiğine dair kararını da görmezden geliyor.

Refat Çubarov ayrıca, video konferans aracılığıyla düzenlenecek olan ve 30 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan Normandiya buluşmasının katılımcılarına, Rusya tarafından geçici işgal edilen Kırım’da insan hakları ile Kırım Tatar halkının durumunu müzakere etmeye ve Kırım üzerinde Ukrayna devlet egemenliği yeniden sağlayana kadar Rusya’ya karşı yaptırımları arttırma çağrısında bulundu. 

KTMM YASAĞI

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016’da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart 2016 tarihinde yapılmaya başladı.

Poklonskaya, ‘mahkeme kararını’ beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan 2016 tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.

26 Nisan 2016 tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi, 29 Eylül 2016 tarihinde Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi’nin 26 Nisan 2016 tarihli Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasaklama kararına ilişkin temyiz dilekçesini incelendi. Rusya Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin temyiz dilekçesini reddetti ve böylece Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasağını onadı.

BM ADALET DİVANI KARARI

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, 19 Nisan 2017 tarihinde Ukrayna’nın Rusya Federasyonu’na karşı açtığı dava çerçevesinde ilk kararını açıkladı. Adalet Divanı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ulusal azınlıkları koruma amaçlı Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’yi ihlal ettiğinden dolayı Rusya’ya karşı sınırlayıcı tedbir uygulanmasını onayladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını açıklayan hakim Ronny Abraham, Rusya’yı, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanması dahil Kırım Tatarları’na karşı sınırlamalardan kaçınmaya mecbur tuttu.