KTMM Başkanından Ukraynalı aktivist Prihodko'ya destek çağrısı

10 Ekim 2019, 16:55

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım sakinlerini, Rus işgalciler tarafından kaçırılan ve “terörizmle” suçlanan Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko’ya destek verme çağrısı yaptı.

Oleg Prihodko’nun tek suçunun bahçesinde Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarını açmak olduğunu bildiren KTMM Başkanı Çubarov, bugün saat 17.00’da Akmescit’teki Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde mahkemeye çıkarılacağını duyurdu.

Refat Çubarov, “Sizi gelip destek vermeye davet ediyorum… Oleg Prıhodko’ya alçak işgalcilerle tek başına kalmadığını ve birçok insanın ona destek verdiğini göstermek için mahkeme binası önüne gelmeye davet ediyorum. Ailesinin şu an sizin vereceğiniz hissetmesi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Kırımoğlu ve KTMM üyelerinin, bugün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Komiseri ile bir araya geldiğini ifade eden Çubarov, görüşme sırasında Prihodko’ya yapılan baskıların ele alındığını kaydetti.

Prihodko’ya destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Çubarov, “Prihodko örneği, Rus işgalci yönetimin zamanı gelince onları pazarlık kozu olarak kullanmak için yine esir topladığını gösteriyor.” dedi.

İşgal Altındaki Kırım
Oleg Prihodko
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: