KTMM Başkanı Refat Çubarov: Kremlin yılanı yuvasına geri saklanmalı, yoksa başı kesilmelidir!

Haberler
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 12:35
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 12:35

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Kırım kararlarını, Rusya’nın görmezden gelmeye devam ettiğini ifade etti. Çubarov, Kırım Platformu katılımcılarının, Kremlin yönetiminin uluslararası hukuk kurallarına uymasını sağlayacak gerçek baskı araçları bulması gerektiğini vurguladı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’daki koronavirüs (Kovid-19) durumunun kötüleştiğine dikkat çekti. Sosyal medya hesabı üzerinden dün açıklama yapan Çubarov, 16 Aralık 2020 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen Kırım kararında, işgalci Rusya’nın, koronavirüs salgınında Kırım sakinlerinin sağlığını korumak için gerekli önlemleri almaması nedeniyle sert bir şekilde kınandığını hatırlattı. Öte yandan Rusya’nın, BM Genel Kurulu kararlarını görmezden gelmeye devam ettiğini kaydeden KTMM Başkanı, Kremlin yönetimini, uluslararası hukuk çerçevesine geri döndürecek gerçek baskı araçlarının bulunması gerektiğini vurgulayarak, “Kremlin yılanı yuvasına geri saklanmalı yoksa başı kesilmelidir. Başka bir seçeneğimiz yok!” ifadelerini kullandı.

“KIRIM SAĞLIK SİSTEMİNDE ÇÖKÜŞ YAŞANABİLİR”

Çubarov, işgal altındaki Kırım’da Kovid-19 salgınının yayılma hızının arttığını belirterek, “21 Aralık 2020 tarihinden itibaren günlük koronavirüs vaka sayısı 355’e ulaştı. Öte yandan yerli uzmanlar, yakın zamanda günlük vaka sayıların 500’ü aşacağını söylüyor. Bu nedenle Kırım sağlık sisteminde çöküş yaşanabilir.” diye kaydetti.

Çubarov, KTMM’nin durumun bu hale geleceğini öngörerek 26 Ekim 2020 tarihinde, “Kırım’da koronavirüs salgınının yayılmasından kaynaklanan felaket epidemiyolojik durum hakkında” başlıklı açıklamasını yayımladığını ve açıklama metnini, AGİT ile BM gözlem misyonlarına ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketine gönderdiğini hatırlattı.

Ukrayna’da faaliyet gösteren uluslararası örgüt misyonlarının, temsil ettikleri kuruluşlara, işgal edilen Kırım’daki epidemiyolojik durum ile ilgili doğru şekilde bilgilendirdiklerini kaydeden Çubarov, KTMM’nin bunun için onlara minnettar olduğunu ifade etti.

RUSYA, BM KARARLARINI GÖRMEZDEN GELMEYE DEVAM EDİYOR

KTMM Başkanı, 16 Aralık 2020 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen Kırım kararında, işgalci devlet Rusya’nın koronavirüs salgınının yayılması kapsamında, Kırım sakinlerinin sağlığını korumak için gerekli önlemleri almamasının sert bir şekilde kınandığını hatırlatarak, “Öte yandan bildiğimiz gibi Rusya, BM Genel Kurulunun Kırım kararlarını görmezden gelmeye devam ederek, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi temsilcileri dahil olmak üzere uluslararası örgütlerinin temsilcilerinin geçici işgal altında bulunan Kırım’a erişimini engelliyor.” diye belirtti.

“KREMLİN YILANININ BAŞI KESİLMELİ!”

Çubarov, “Şüphesiz ki Kırım nüfusunun etnik ve demografik yapısının, yapay bir şekilde değiştirilmesi eşliğinde devam eden işgal, yarımadayı aceleyle askeri üsse çevirme girişimi, Rusya’nın uluslararası hukuk norm ve ilkelerini tamamen göz ardı etmesi durumu sonsuza kadar sürmeyecektir. Bu gerçeğin farkında olunması, gelecekte gerçekleşecek Kırım Platformu Zirvesi organizatörleri ve katılımcılarına özel bir sorumluluk yüklüyor. Onlar Moskova’yı uluslararası hukuk çerçevesine geri döndürecek gerçek baskı araçlarını bulmalılar. Kremlin yılanı yuvasına geri saklanmalı yoksa başı kesilmelidir. Başka bir seçeneğimiz yok!” dedi.