KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Taras Kremin ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 15:09
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 15:09

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Taras Kremin ile görüştü. Görüşmede, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan etnik Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının, ana dillerinin korunması ve geliştirilmesi için uygun şartların oluşturulması olasılıkları ele alındı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Taras Kremin ile bir araya geldi. KTMM’nin Kıyiv ofisinde, dün gerçekleşen görüşmeye KTMM üyesi Gayana Yüksel de katıldı. Görüşmede taraflar bir dizi güncel dil konusunu ele aldı. Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan etnik Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının etnik, dil ve kültür  kimliklerinin korunmasının önemine vurgu yapan taraflar, yarımadada yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Ukrain ve Kırım Tatar dillerini öğrenmesini ve dillerin geliştirilmesini sağlayacak şartların oluşturma yollarını tartıştı.

Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Ofisinin resmi dili koruma konusunda başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirten KTMM Başkanı Çubarov, ayrıca Resmi Dili Koruma Yetkilisi Ofisine, etkinlik ve raporların hazırlanması sırasında Kırım Tatar dili uzmanları ve Kırım Tatar uzmanları ile yakın işbirliğinde bulunduğu için teşekkür etti.

İkili işbirliği devam ettirme konusunda anlaşmaya varan taraflar, toplantı sırasında üzerinde anlaşmaya varılan girişimlerin uygulanması ve sürekli iletişimin yürütülmesi için bir çalışma grubu oluşturdu.