KTMM Başkanı Çubarov: Rusya, eski SSCB politikasını sürdürüyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mayıs 2021, 19:33
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mayıs 2021, 19:33

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Sovyetler Birliğinin siyasi baskılarının kurbanlarını andı. Kurbanların hafızalarda yaşadığını belirten Çubarov, “Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri ile bazı bölgelerinde Ukrayna vatandaşlarına yönelik cinayetleri, siyasi baskıları ve zulümleri gerçekleştirerek eski SSCB politikasını sürdürüyor.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 16 Mayıs Sovyetler Birliğinin (SSCB) Siyasi Baskılarının Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla bugün bir mesaj yayımladı. KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna’nın bazı Rus işgali altındaki topraklarında hala Ukrayna vatandaşlarına yönelik Rus baskı, zulüm ve cinayetlerinin sürdüğünü vurguladı. Katliam kurbanlarının anısına üzüntü ve saygılarını sunan Çubarov’un anma mesajının tamamı şöyle:

ÇUBAROV: RUSYA, ESKİ SSCB POLİTİKASINI SÜRDÜRÜYOR

“Ukrayna topraklarında, eski SSCB rejimi tarafından onlarca yıldır yürürlükte olan milyonlarca siyasi baskı ve barışçıl insanlara yönelik toplu katliam kurbanlarının anısına bir üzüntü ve saygı işareti olarak başımızı eğiyoruz.

Modern Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarında Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri ile Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Ukrayna vatandaşlarına yönelik cinayetleri, siyasi baskıları ve zulümleri gerçekleştirerek eski SSCB politikasını sürdürüyor.

“SOVYET BASKISININ KURBANLARI HAFIZALARDA YAŞIYOR”

Sadece işgal altındaki Ukrayna topraklarının kurtuluşu, tüm özgür dünya üzerinde Ukrayna topraklarına gelen Rus savaş suçunu durduracaktır.
Sovyet baskısının kurbanları hafızalarda yaşıyor!”