KTMM Başkanı Çubarov: Referandumla Kırım Tatar milli özerkliği konusunu çözemeyiz

Haberler
Elvina Khalilova
07 Şubat 2020, 16:10
Elvina Khalilova
07 Şubat 2020, 16:10

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, Kırım’daki Rus işgalini sonlandırmak için atılması gereken adımlar konusunda görüşlerini dile getirdi. KTMM Başkanı Çubarov, “Referandumla Kırım Tatar milli özerkliği konusunu çözemeyiz. Bunu çözmek güç olsa da her şeyi hukuk kuralları çerçevesinde çözmek istiyoruz.” dedi.

ATR kanalına değerlendirmelerde bulunan KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna’nın geçici olarak işgal altındaki bölgeleri arasında ayrım yapmanın doğru olmadığı vurguladı. Çubarov, Donbas’taki işgalin sona erdirilmesinin konuşulduğu yerde, Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ın işgalinin de konuşulması gerektiğini ve bu iki meselenin birbirinden ayrılamayacağını ifade etti.

“HER MİLLETİN KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI VARDIR”

Çubarov ayrıca, işgali kaldırma konusunda müzakereler dışında, Kırım Tatarları dahil Rusya ile hiçbir ilişkiye girilmemesi gerektiğini de dile getirdi. KTMM Başkanı Çubarov, “Koşulsuz bir hakkın veya bizim durumumuzda doğal hukukun olduğu durumlarda, referandum gibi şeyler gerekmez. Her milletin kendi kaderini belirleme hakkı vardır. Bunlar doğal hukuk dediğimiz şey. Ve bu hakkın yerine getirilmesine kimse itiraz edemez” dedi.

Öte yandan, KTMM Başkanı Çubarov, Kırım Tatar halkının milli özerkliği meselesinin referandumla çözülemeyeceğini vurguladı. Konuyla ilgili, “Referandumda özerklik meselesini çözemeyiz. Bunu çözmek güç olsa da her şeyi hukuk kuralları çerçevesinde çözmek istiyoruz. İnsanların azınlıkta olduğu bir durumda, bunu çözmek güç. Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin etme konusunun çözümü haklarını eşitlemek. Aynı zamanda başkalarının haklarını da güvence altına almak için yasal araçlar bulmamız gerekiyor.” dedi.